Mbappe face istorie
Sport 8 octombrie 2018, 16:20 | 1816

Kylian Mbappe a reușit ceea ce nu au făcut Ibrahimovic sau Cavani în tricoul lui PSG. La nici 20 de ani, a marcat 4 goluri într-un singur meci, pentru parizieni, chiar în derby-ul cu Lyon.

De 21 de ani nu mai reușise un jucător al lui PSG asemenea performanță, de la Patrice Loko, în 1997! Kylian Mbappe a marcat 4 goluri în 13 minute și a spulberat-o de unul singur pe Lyon, în derby-ul etapei din Franța. Puștiul minune al lui PSG a înscris prima dată în minutul 61, apoi s-a dezlănțuit. Înainte de recitalul lui Mbappe, meciul a fost plin de incidente. Tot atacantul în vârstă de 19 ani a scos un penalty în startul partidei, iar Neymar a transformat. Până la pauză, ambele echipe au rămas în 10 - Kimpembe a plecat primul la vestiare, apoi Tousart de la Lyon l-a urmat, spre finalul reprizei. S-a terminat 5-0 pentru campioana Franței.