City a spulberat-o pe Chelsea
Sport 11 februarie 2019, 14:50 | 1118

Manchester City a umilit-o pe Chelsea în derby-ul etapei a 26-a din Premier League. ”Cetățenii” s-au impus cu 6-0 și au revenit pe primul loc în campionat, având și o partidă în plus disputată față de Liverpool.

Pentru prima oară în istoria Premier League, Chelsea a încasat 3 goluri în primele 20 de minute ale unei partide. Sterling a deschis scorul și Sergio Aguero a reușit o dublă în numai 6 minute. A fost 4-0 la pauză, după golul marcat de Gundogan. Kun Aguero și-a completat tripla din penalty în minutul 56 și a fost înlocuit 9 minute mai târziu, în aplauzele întregului stadion. Starul argentinian a reușit al 11-lea hat-trick în Premier League, egalând recordul deținut de Alan Shearer. Sud-americanul are 160 de goluri marcate în 229 de apariții pentru Manchester City. Raheem Sterling a reușit dubla în minutul 80.