Lazio urcă pe loc de Ligă
Sport 8 februarie 2019, 15:20 | 958

Lazio a urcat pentru moment pe loc de Liga Campionilor. "Biancocelestii" s-au impus la limită în faţa lui Empoli, care a rămas fără victorie în ultimele opt etape din Serie A.

În meciul care a deschis etapa a 23-a din Serie A, Lazio a reuşit a doua victorie din 2019, în campionat. Împotriva lui Empoli, lazialii au avut prima ocazie, prin argentinianul Correa. Portarul oaspeţilor, Ivan Provedel, a fost vinovat pentru penalty-ul primit de trupa lui Simone Inzaghi, cu trei minute înainte de pauză. Felipe Caicedo a transformat fără emoţii. Provedel şi-a mai spălat din păcate, în partea secundă, în faţa lui Milinkovic-Savic. Rade Krunic putea egala după trei minute. Până la final, Lazio şi-a conservat avantajul, iar partida de pe Olimpico s-a încheiat cu 1-0.