Liverpool, aproape de finală
Sport 25 aprilie 2018, 13:30 | 1497

Liverpool şi AS Roma au oferit un meci de poveste, în prima manşă a semifinalei din UEFA Champions League. Mohamed Salah a strălucit pe Anfield, iar "cormoranii" s-au impus cu 5-2 şi sunt favoriţi la calificarea într-o nouă finală după 11 ani.

Liverpool a deschis scorul prin Mohamed Salah. Egipteanul a înscris cu un şut senzaţional la vinclu. Cel mai bun jucător al sezonului în Premier League a reuşit "dubla" în prelungirile primei reprize. Jucătorii lui Jurgen Klopp s-au dezlănţuit după pauză. Cu Salah în rol de servant, Sadio Mane şi Roberto Firmino au înscris într-un interval de doar cinci minute. Brazilianul a reuşit şi el "dubla" după un corner executat de Milner, astfel că englezii conduceau cu 5-0 în minutul 69. Returul de la Roma părea o simplă formalitate, însă italienii au reuşit să înscrie două goluri în ultimele 10 minute, care le păstrează speranţe minime de calificare. Edin Dzeko a marcat după ce Lovren a sărit pe sub minge, apoi Diego Perotti a transformat un penalty.