Calificare cu emoții pentru Bayern
Sport 7 februarie 2019, 15:10 | 1023

Bayern s-a calificat în "sferturile" Cupei Germaniei, 3-2 cu Hertha, la capătul unui maraton de 120 de minute. Însă vina pentru suplimentul prelungirilor e împărțită între centralul Makus Schmidt și Mats Hummels.

Schmidt i-a refuzat campioanei un penalty clar în debut, la faultul în careu asupra lui Goretzka, iar la faza imediat următoare, pe degajarea lungă a portarului, amfitrionii au deschis scorul. Dar chiar și așa, Bayern putea evita prelungirile care i-au stors pe jucători de energie. După "dubla" lui Gnabry, care i-a adus în avantaj, oaspeții au fost mereu mai aproape de golul trei decât Hertha de egalare. Hummels a greșit și a făcut ca scorul să devină de 2-2. Norocul lui Hummels că, în prelungiri, la o minge întoarsă în fața porții de Lewandowski, Kingsley Coman s-a înălțat dintr-un buchet de jucători și a înscris golul victoriei: 2-3.