Și-au umilit marea rivală
Sport 29 octombrie 2018, 13:20 | 995

Fără Messi, Barcelona a câştigat primul El Clasico al sezonului cu 5-1! Este pentru prima oară în ultimii opt ani când Real primeşte atâtea goluri de la marea rivală.

Barcelona nu i-a simţit lipsa lui Messi, în al 177-lea episod din El Clasico, şi a marcat primul gol în poarta Realului după doar zece minute, prin Coutinho. Varane l-a faultat pe Suarez în careu. Pentru prima oară în El Clasico, s-a apelat la VAR, iar Suarez a transformat lovitura de pedeapsă. La cinci minute după pauză, Marcelo a redus din diferenţă, cu al treilea gol în ultimele trei meciuri. Apoi, Modric a nimerit bara. Ultimul sfert de oră a fost de coşmar pentru jucătorii lui Lopetegui. Suarez şi-a trecut în cont hattrick-ul, cu golurile de 3-1 şi 4-1. Arturo Vidal a stabilit scorul final, Barcelona - Real Madrid 5-1. După zece etape, catalanii au şapte puncte peste marea rivală.