Adio, Europa
Sport 20 iulie 2018, 20:05 | 1577

Toate cele trei echipe moldovenești au fost eliminate încă din primul tur preliminar al Ligii Europa. Milsami s-a făcut de râs în competiția continentală. După remiza din tur, scor 1-1, Petrocub Hîncești a cedat pe terenul croaților de la Osijek, cu 1-2. Vladimir Ambros a marcat singurul gol al oaspeților în minutul 22, din penalty. Pe finalul partidei, Maxim Cojocaru a ratat o ocazie bună de egalare.

La Chișinău, Zaria Bălți a fost aproape să ducă meciul cu Gornik în prelungiri, dar a încasat golul egalizator în minutul 85, scor 1-1. În prima manșă polonezii s-au impus cu 1-0. În fine, Milsami a fost surclasată de Slovan Bratislava, în deplasare, cu 0-5. În tur, la Orhei, Milsami a cedat cu 2-4. Sheriff își va continua parcursul în preliminariile Ligii Campionilor, unde în turul 2 o va întâlni pe Shkendija.