Hamilton, aproape de un nou titlu
Sport 22 octombrie 2018, 16:30 | 978

Kimi Raikkonen a câștigat Marele Premiu din Statele Unite și i-a întins o mână de ajutor lui Sebastian Vettel în lupta pentru titlu.

Raikkonen a plecat de pe locul al doilea al grilei, însă în primul viraj a reușit să îl depășească pe Lewis Hamilton. Britanicul putea sa câștige titlul mondial pe traseul din Austin, însă strategia cu 2 treceri pe linia boxelor pentru schimbul de pneuri nu l-a avantajat pe acesta. Plecat de la locul al 18-lea al grilei, Max Verstappen a făcut o nouă cursă de recuperare greu de imaginatși a terminat pe locul al doilea. Podiumul a fost completat de Lewis Hamilton. Sebastian Vettel a sosit al 4-lea și păstrează, încă, o șansă mică în lupta pentru titlu din Formula 1. Hamilton și Vettel sunt despărțiti de 70 de puncte în clasamentul general, când mai sunt disponibile încă 75.