Barcelona, campioană în Spania
Sport 30 aprilie 2018, 15:30 | 1651

Barcelona e noua campioană a Spaniei. În etapa a 35-a din La Liga, catalanii aveau nevoie de o victorie pe terenul echipei Deportivo La Coruna, căreia îi trebuiau la rându-i trei puncte pentru a rămâne în prima ligă.

Barcelona a deschis scorul prin Coutinho. Messi a dublat avantajul în minutul 38, după o pasă a lui Luis Suarez. Doar două minute s-au bucurat catalanii, care au primit gol prin Perez. În minutul 64, apărarea Barcei a fost făcută șah-mat. Colak a înscris pentru 2-2. Messi a mai punctat de două ori pe final de meci și a adus un nou titlu pentru Barca. Messi a terminat meciul cu trei goluri, iar Suarez i-a dat trei pase de gol, devenind astfel primul fotbalist care îi oferă 3 assist-uri argentinianului în același meci. Starul Barcelonei a ajuns la 32 de reușite și l-a depășit pe Mohamed Salah în fruntea clasamentului pentru Gheata de Aur a Europei. Barcelona și-a adjudecat, matematic, al 25-lea titlu din istorie. Deportivo a retrogradat matematic în liga secundă.