Tottenham și-a luat revanșa
Sport 20 decembrie 2018, 14:50 | 959

Tottenham s-a răzbunat pe Arsenal în derby-ul nordului Londrei. După ce în campionat "tunarii" s-au impus cu 4-2, Spurs a câştigat duelul din Cupa Ligii, scor 2-0, şi s-a calificat în semifinale.

Echipa lui Pochettino a controlat total începutul de meci, iar Son a punctat rapid pentru 1-0, după o pasă a lui Dele Alli. Gazdele au reclamat offside, dar arbitrii au rămas impasibili. Pochettino l-a aruncat în luptă şi pe Kane, în minutul 58, şi două minute mai târziu acesta l-a lansat în adâncime pe Alli. Mijlocaşul englez l-a lobat superb pe Cech şi a închis meciul. Într-un alt meci, Chelsea a trecut de Bournemouth cu 1-0. În penultimul act, Tottneham se va duela cu Chelsea, iar Manchester City cu Burton.