Milsami, deținătoarea Cupei
Sport 24 mai 2018, 11:57 | 2024

Milsami a intrat pentru a doua oară în istorie în posesia Cupei Moldovei, învingând în finală cu scorul 2-0 formația Zimbru.

Ambele goluri au fost marcate de Maxim Antoniuc în timpul suplimentar al meciului. Fotbalistul a fost introdus în teren în minutul 81. Același Antoniuc a adus anterior și calificarea în finală, când a înscris în prelungiri în semifinala cu Petrocub. Este de menționat că Milsami a fost echipa mai periculoasă, creându-și mai multe ocazii de poartă. Cea mai mare a fost irosită de Crăciun. De partea cealaltă, Yameogo a putut înscrie pentru Zimbru. Datorită eșecului din finala Cupei, Zimbru a ratat prezența în Europa League. Zaria va fi a 4-a echipă care va reprezenta țara în cupele europene. Celelalte sunt Sheriff, Milsami și Petrocub. Milsami a mai câștigat Cupa Moldovei în 2012.