Se cunosc primele sferturi de la Mondial
Sport 2 iulie 2018, 13:50 | 1671

Ziua de duminică a stabilit și al doilea sfert de finală de la Campionatul Mondial! Rusia și Croația sunt cele două echipe care au acces printre ultimele opt, și ambele au făcut-o în mod dramatic.

În primul meci al zilei, Rusia a trecut de Spania, după executarea loviturilor de la 11 metri. ”Sbornaia” a profitat de ratările lui Koke și Aspas, pentru a scrie istorie, eliminând una dintre favoritele la câștigarea trofeului. A fost 1-1 după primele 120 de minute și 4-3 final. Croația a trecut prin mari emoții pentru a obține biletele pentru sferturi. Scorul final, 1-1, a fost stabilit încă din minutul 4. Luka Modric a avut șansa să aducă victoria în prelungiri, dar a ratat un penalty, în minutul 116. Totul s-a decis la loviturile de departajare, acolo unde Ivan Rakitic a declanşat fiesta în Croaţia. Primul sfert se va disputa între Franța și Uruguay.