Președintele Franței, Emmanuel Macron, a cântat celebra piesă „La Bohème”, fiind acompaniat la tobe de premierul armean Pașinian
Externe 5 mai 2026, 17:01 | 293

Moment artistic inedit în timpul dineului oficial al summitului Comunității Politice Europene de la Erevan. Președintele Franței, Emmanuel Macron, a cântat celebra piesă „La Bohème”, fiind acompaniat la tobe de premierul armean, Nikol Pașinian.

Alegerea melodiei nu a fost întâmplătoare. „La Bohème”, lansată în 1965 de Charles Aznavour, evocă viața artiștilor săraci din cartierul parizian Montmartre. Cântecul are o semnificație aparte pentru Armenia, având în vedere originile armene ale cântărețului. Emmanuel Macron a fost într-un adevărat desant diplomatic înaintea unor alegeri cruciale pentru Armenia, care încearcă să iasă din sfera de influență a Rusiei. În timpul unei plimbări pe străzile din Erevan, sute de oameni au ieșit pentru a-l saluta pe liderul de la Paris. Spre surprinderea sa, armenii au început să cânte chiar pe stradă imnul Franței.

Opinia ta contează. Comentează!