Calancea, aproape de finala Cupei
Sport 20 aprilie 2018, 12:26 | 1790

Echipa lui Calancea a făcut un pas uriaş spre finala Cupei României. A învins Botoșaniul cu 5-1 în manșa tur a semifinalei.

Alexandru Băluţă a a deschis scorul. Imediat moldovenii puteau restabili egalitatea. Golubovic l-a imitat pe Cristiano Ronaldo şi a trimis acrobatic din foarfecă, dar Calancea a respins cu un reflex extraordinar. La cealaltă poartă, Băluţă a dublat avantajul alb-albaştrilor, cu un şut cu piciorul stâng, dar bucuria gazdelor a fost scurtă. Florin Acsinte a marcat pentru FC Botoşani cu o super execuţie, după eroarea lui Dimitrov. Craiova a revenit în atac şi, în prelungirile primei reprize, Gustavo l-a convins pe Horaţiu Feşnic să acorde penalty. Tot el a punctat de la 11 metri şi a refăcut diferenţa de două goluri. Festivalul ofensiv al gazdelor a continuat şi după pauză, când a marcat şi Mitriţă, după o acţiune de toată frumuseţea. Rezultatul final l-a stabilit Băluţă, care a transformat impecabil o lovitură liberă.