Barcelona nu a avut emoţii în returul de pe Camp Nou cu Celta Vigo și s-a impus clar, 5-0, în optimile Cupei Spaniei.

Primele două goluri ale catalanilor au venit pe traseul Jordi Alba - Messi. Argentinianul a înscris cu două execuţii imparabile, iar gazdele aveau 2-0 după un sfert de oră de joc. Prezent în tribune, brazilianul Coutinho nu a putut decât să aplaude acţiunile rapide ale noilor săi colegi. Messi i-a întors serviciul lui Alba, iar fundaşul lateral al trupei blaugrana şi-a trecut numele pe tabela de marcaj.

Luis Suarez a dus scorul la 4-0 după o gafă a apărătorilor adverşi. După pauză, fostul atacant al lui Liverpool a fost aproape de golul serii, însă lobul său de la 45 de metri nu a găsit cadrul porţii. Rakitic a închis tabela la 5-0 după o lovitură de colţ, iar Barcelona a bifat o calificare cu stil în sferturile de finală ale Cupei Spaniei.