A fost inaugurată cea de-a 23-a ediție a expoziției „Fabricat în Moldova”
Peste 400 de producători autohtoni din toată țara își dau întâlnire, în aceste zile, la Moldexpo, unde a fost inaugurată cea de-a 23-a ediție a expoziției „Fabricat în Moldova”. De la produse alimentare și textile, până la obiecte artizanale și soluții moderne de business - toate pot fi găsite la acest eveniment, care aduce în prim-plan inovațiile anului curent și demonstrează că produsele moldovenești pot fi competitive pe piețele europene.
Vizitatorii veniți la expoziție au descoperit produse industriale autohtone, produse agroalimentare, textile, dar și mobilă sau articole artizanale.
GALINA SÂRBU, producător autohton de produse de igienă: "Noi facem produse cosmetice naturale, săpun, șampon, creme diferite, geluri de duș, pentru veselă, praf de spălat. De undeva de 20 de ani. Dar am început să ieșim pe piață de 4 ani. Este o metodă mai deosebită, o metodă japoneză. Colectăm plantele naturale de aici, sau de pe teritoriul Republicii Moldova din pădure câmpuri sau le producem la părinții mei acasă."
ELENA CHISTRUGA, croitoreasă: "Reprezentăm nordul Moldovei, raionul Ocnița. De coaserea confecțiilor textile, nu ne ocupăm de mult timp. Aproape doi ani. Suntem recunoscuți nu doar în Moldova, dar și în România. Noi producem seturi de lenjerie de pat, plapume, plapume cu căptușeală sintetică, halate de baie. Linia noastră de producție încearcă să folosească 100% bumbac. Tot ce producem este natural."
VASILE GONCEAR, olar: "Practic meseria în care m-am născut, olăritul tradițional al nostru. Neam din neamul meu au făcut munca aceasta. Am transformat vesela noastră tradițională într-o veselă de ultimă generație, cu care vin cu mândrie la Fabricat în Moldova de peste 15 ani. Este o calitate europeană, dar e vesela noastră tradițională utilitară. Am schimbat forme noi, dar le-am păstrat pe cele vechi."
VASILE CARAUȘ, producător autohton: "Noi am participat la toate expozițiile care au fost organizate de Fabricat în Moldova. Astăzi am venit cu surprize noi pentru consumatorii noștri. În ceea ce privește producția din carne, mezeluri și carne. Avem produse din pâine, produse de panificație. Băuturile tari, strămoșești cum le zicem noi."
INNA CĂPĂȚINĂ, producător de fructe: "Administrez o afacere cu procesarea fructelor și pomușoarelor prin deshidratare. Deținem o livadă de vișine. Alte fructe le procurăm de la alți producători din Ialoveni."
Zeci de companii noi au venit la ediția din acest an a expoziției „Fabricat în Moldova”.
SERGIU HAREA, președinte al Camerei de Comerț și Industrie: "Avem peste 400 companii autohtone din diferite ramuri a economiei naționale. Care au venit cu noutățile anului 2026. Au produse noi care au fost lansate de acum. La fel, care sunt în proces de realizare inclusiv și prin comerțul electronic. Dar nu în ultimul rând avem 60 de companii noi, care nu au fost niciodată la expozițiile noastre anterior."
LUDMILA CATLABUGA, ministrul Agriculturii și industriei Alimentare: "Noi ca minister de profil lucrăm în continuare ca să putem reglementa pentru producători acel nivel de legislativ de a facilita noi piețe, ieșirea la piață. Iar pe de altă parte să putem și controla bine și de a ave acele reguli clare de joc pentru a face față cerinței piețelor."
Expoziția „Fabricat în Moldova” rămâne deschisă publicului până duminică, 15 februarie, la centrul expozițional Moldexpo.








