După alegeri, dacă vor accede în Parlament, deputații PSRM și PCRM vor forma două fracțiuni distincte
Startul campaniei electorale, oficial, încă nu a fost dat, dar politicienii se întrec deja în epitete, comparații, replici acide și chiar discriminatorii. Curcanii, aricii, jandarmii, NATO și străinii... au fost doar câteva dintre subiectele invocate de viitorii concurenți electorali în lupta lor pentru votul cetățenilor.
Unul dintre cele mai discutate subiecte în studiourile de televiziune și pe rețelele sociale a fost, săptămâna aceasta, construcția electorală creată de socialiști și comuniști.
RENATO USATÂI, președintele formațiunii ”Partidul Nostru”: "Igor Dodon deja este disperat și faptul că el a mers la crearea acestui bloc, asta e... știți cum... E același lucru când, spre exemplu, o pasăre din gospodărie, un curcan, își trage un val de sârmă ghimpată și, după asta, începe să le spună la toți că el deja este arici. Așa și el - încearcă la toți să le explice că el este un arici, un arici puternic... Aud ce vorbesc ei întrei ei că vor să ia 40 la sută... Doamne ferește! Mai ales că curcanul și-a tras un val de sârmă ghimpată care are 80 de ani."
De partea cealaltă, Igor Dodon spune că decizia sa de a se alia cu Vladimir Voronin este criticată de oponenți, deoarece aceștia înțeleg că blocul PSRM-PCRM va câștiga alegerile parlamentare anticipate din 11 iulie.
IGOR DODON, președintele PSRM: "Acum noi ne-am unificat forțele și domnul Voronin a spus ieri corect la o emisiune că ”noi nu mergem împreună, noi mergem alături pentru că avem un scop comun”. Acest scop ține de interesele cetățeanului, ține de interesele statului. Atunci când țara se distruge, oamenii sănătoși din punct de vedere a valorilor și ideologiei, oamenii sănătoși de cap, se unesc pentru a salva țara. Cineva spune că în politică 1+1 nu tot timpul face 2. Adică făcea aluzie că rating-ul socialiștilor și rating-ul comuniștilor dacă le unim, asta nu înseamnă că sumarul o să fie. Eu vreau să vă dezamăgesc. În acest caz, 1+1 va fi 3 sau chiar 4."
Despre faptul că țara ar fi în pericol și trebuie să fie salvată, a vorbit și liderul PCRM, Vladimir Voronin.
VLADIMIR VORONIN, președintele PCRM: "Ce va opri NATO ca mâine să ne pomenim aici cu soldați ai NATO? Asta vă doriți, stimați alegători, când veți vota acum la parlamentare? Ca ei să voteze pentru lichidarea neutralității statului? și să vină soldați NATO aici... și ca la voi să se nască și copii ”smoliți”, nu doar cu pielea albă? Voi asta vă doriți? Și ca după ei să vină jandarmii români?"
Voronin a mai spus că s-a împăcat cu Dodon, după zece ani de conflicte acerbe, în numele unui scop comun - pentru a salva țara și pentru ca Moldova să nu dispară de pe harta politică a lumii. Liderul comunist a adăugat că nu va uita declarațiile lui Dodon și ale socialiștilor, dar ”reglările de conturi” nu-și au rostul acum, ci abia după alegerile parlamentare. Dodon a anunțat că Voronin va fi cap de listă al blocului nou-creat, iar după fiecare trei deputați socialiști, în listă, se va regăsi câte un comunist. După alegeri, însă, deputații PSRM și PCRM vor forma două fracțiuni separate.








