Parlamentul European vrea proceduri simplificate de rambursare a banilor pentru clienții companiilor aeriene
Parlamentul European intenționează să adopte reguli simplificate pentru procedurile de rambursare a banilor pentru clienții companiilor aeriene. De asemenea, deputații vor să păstreze dreptul călătorilor la despăgubiri, în cazul întârzierilor de cel puțin trei ore, precum și asupra bagajelor de cabină gratuite. Votarea în lectura a doua a avut loc miercuri și încă nu produce efecte obligatorii. Poziția forului legislativ urmează să fie examinată de Consiliul Uniunii Europene.
VIRGINIJUS SINKEVICIUS, europarlamentar: "Atunci când îți cumperi un bilet de avion, ai niște așteptări minime. În primul rând, îți dorești să ajungi la timp. În al doilea rând, să ai cel puțin un bagaj mic, în care să-ți pui lucrurile personale și, mai apoi, desigur, dacă îți cumperi bilete de avion pentru toată familia, așteptarea ta este să stai lângă membrii familiei, fără ca să plătești suplimentar."
Amendamentele votate de Parlamentul European păstrează dreptul călătorilor cu avionul de a obține rambursare sau de a fi redirecționați, de a solicita despăgubiri în cazul în care un zbor întârzie mai mult de trei ore, este anulat sau li se interzice îmbarcarea. De cealaltă parte, Consiliul Uniunii Europene propune ca despăgubirile să poată fi solicitate doar după o întârziere de la patru până la șase ore, în funcție de distanța zborului. Mai prietenos în raport cu operatorii de zboruri Consiliul Uniunii Europene este și la capitolul mărimea despăgubirilor. În timp ce deputații optează pentru plăți între 300 și 600 de euro, în funcție de distanța de zbor, guvernele statelor membre insistă asupra unui plafon de până la 500 de euro.
O altă modificare solicitată de eurodeputați este introducerea unor formulare precompletate pentru cererile de compensare și rambursare, pentru a simplifica procesarea cererilor și pentru a-i ajuta pe călători și companiile aeriene să evite utilizarea agențiilor de despăgubire. Parlamentul European și-a exprimat poziția prin 652 de voturi pentru, 15 împotrivă și nouă abțineri față de revizuirea normelor UE privind drepturile pasagerilor care utilizează transportul aerian. În cazul în care Consiliul nu acceptă aceste amendamente, urmează reuniunea așa-numitului „comitet de conciliere”, care va identifica un acord de compromis pentru forma finală a proiectului de lege.








