În primele zile ale lunii august, nivelul apei la Novodnistrovsk s-a redus cu încă 25 de centimetri și a ajuns la 112,76 metri
Social 10 august 2026, 20:24 | 115

Nivelul apei în lacul de acumulare Novodnistrovsk din Ucraina continuă să scadă. În primele zile ale lunii august, acesta s-a redus cu încă 25 de centimetri și a ajuns la 112,76 metri sau cu peste opt metri sub nivelul normal. Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, avertizează că august și septembrie vor fi cele mai dificile luni, din punct de vedere hidrologic, în condițiile în care în bazinul superior al Nistrului nu sunt prognozate precipitații suficiente.

Potrivit ministrului Mediului, în luna iulie, nivelul apei din lacul de acumulare Novodnestrovsk a scăzut cu aproximativ un metru. În lipsa ploilor, tendința de scădere în bazinul superior al Nistrului urmează să continue în august. Prognozele meteorologice nu indică precipitații ce ar putea îmbunătăți situația hidrologică în această perioadă. Gheorghe Hajder a precizat că ploile sunt așteptate abia din luna octombrie. În acest context, autoritățile îndeamnă populația și instituțiile să economisească apa și să adapteze consumul la situația hidrologică actuală. Marți, 11 august, urmează o întrunire a Comisiei Nistrene. Membrii acesteia vor analiza situația privind nivelul apei în Nistru și măsurile necesare pentru gestionarea resurselor de apă. Seceta hidrologică afectează, în această perioadă, mai multe state europene. Bazine hidrografice importante, precum Dunărea, Rinul și Elba, înregistrează debite reduse. Efectele sunt resimțite în agricultură, transportul fluvial, producția de energie electrică și alimentarea cu apă. Guvernul de la Chișinău a instituit, în 28 iulie, stare de alertă în sectorul energetic și stare de alertă hidrologică pentru 30 de zile. Măsurile au scopul de a preveni riscurile pentru aprovizionarea țării cu apă și carburanți.

Opinia ta contează. Comentează!