Jurnalul orei 19, 12 Septembrie
Jurnalul orei 19:00 12 septembrie 2023, 19:58 | 859

Prezentat de Sofia Obadă

Cele mai importante titluri ale ediției:

1. Tentativele de fraudare a alegerilor, inclusiv organizarea concertelor electorale, transportarea alegătorilor la secțiile de votare, influențarea și coruperea acestora, vor fi sancționate. Autoritățile promit că în ziua alegerilor locale generale din 5 noiembrie vor fi implicate toate instituțiile de stat pentru a preveni o eventuală fraudare a scrutinului.

2. Examinarea șoferilor și a candidaților pentru obținerea permiselor de conducere din grupa întâi va fi efectuată de către medicul de familie. Noile măsuri vor intra în vigoare în data de întâi octombrie.

3. Sâmbătă, 16 septembrie, în majoritatea localităților se va desfășura o amplă acțiune de salubrizare, organizată cu ocazia Zilei mondiale a curățeniei. Aducerea satelor și orașelor în ordine este sprijinită de Programul Națiunilor Unite pentru Dezvoltare și de Guvernul Suediei.

4. Cinci persoane au luat nota zece la Marea Dictare Națională, eveniment ce a avut loc pe 31 august, de Ziua Limbii Române. Alți 57 de participanți au primit nota nouă. Astăzi a avut loc festivitatea de premiere a celor care au dat dovadă de o bună cunoaștere a limbii române.

Opinia ta contează. Comentează!
Din aceeaşi categorie