Cariera de nisip de la Coșnița continuă să provoace tensiuni
Cariera de nisip de la Coșnița continuă să provoace tensiuni. Deși la referendumul de duminică peste 95% dintre locuitori au votat împotriva schimbării destinației terenurilor de la marginea comunei pentru exploatare minieră, situația rămâne incertă. În ciuda votului, cariera își continuă activitatea, iar oamenii se tem că aceasta le va afecta în continuare viața de zi cu zi. Astăzi, sătenii au blocat drumul de acces spre carieră, nemulțumiți de continuarea lucrărilor.
Sătenii se tem că lucrările de exploatare vor afecta fântânile și chiar vor rămâne fără apă potabilă. Potrivit lor, apele subterane au fost deja poluate, în timp ce lucrările de exploatare continuă. Un localnic a filmat apa care s-a acumulat de curând în preajma carierei.
Oamenii au depus petiții la Agenția de Mediu, Inspectoratul pentru Protecția Mediului și Ministerul Mediului, solicitând verificări suplimentare. Peste câteva ore, autoritățile au suspendat lucrările de exploatare și au sesizat poliția. Inspectorii au constatat că lucrările de extragere a nisipului și pietrișului erau realizate pe terenuri agricole, fără ca destinația acestora să fie schimbată în mod legal.
VICTOR ASLANOV, autorul petiției: "În documentele oficiale se indică cifra de 1 km de la periferia satului, deși, în realitate, cariera are chiar punct comun cu intravilanul localității. Este la 36 de metri față de prima casă, care se află în construcție și este la 110 metri de la prima casă unde locuiesc oameni."
Scandalul de la Coșnița a început în octombrie 2025. Localnicii și-au exprimat nemulțumirea față de intenția unui om de afaceri de a deschide, la marginea satului, o carieră de nisip. La referendumul de duminică, 1.466 de alegători au spus „nu” unei astfel de exploatări în apropierea localității. Pentru s-au pronunțat 66 de persoane.








