Chișinăul a devenit un centru regional al vânzărilor tehnologice
Chișinăul a devenit astăzi un centru regional al vânzărilor tehnologice. Domenii de activitate precum inteligența artificială, startup-uri și marketing atrag tot mai mulți oameni cu spirit întreprinzător, în special tineri. În cadrul unei conferințe internaționale, ce a avut loc la un centru de business din capitală, am întâlnit mulți tineri care au venit să învețe modele noi de afaceri și să afle idei în pas cu dezvoltarea tehnologică de la experți de top.
Pe aceeași scenă au urcat experți din „big tech”, care au crescut produse de la zero la milioane de dolari în venit. 12 speakeri internaționali au împărtășit cunoștințe și experiențe. Invitații spun că au venit la Chișinău pentru a-i inspira pe cei cafe vor să pornescă o afacere inovatoare.
MIHAI SOCHIRCA, speaker la eveniment: "Este foarte interesant, în fiecare zi sunt multe provocări, din punct de vedere a dificultății totul este foarte relativ. Ceea ce părea foarte greu, practic imposibil cinci ani în urmă, acum noi facem în cinci minute. Domeniul evoluează extraordinar de repede, trebuie de ținut pasul este o provocare, atât și o oportunitate enormă. Astăzi o să provoc auditoriul pentru ca să înțeleagă procesul de generare, procesul de vânzări."
OANA MANEA, speaker la eveniment: "O să vorbesc despre experiența mea pentru că vreau să îi inspir și vreau să văd cum s-au schimbat lucrurile. Vreau să vorbesc despre experiențele mele, cum m-au modelat și despre ceea ce influențează succesul vânzărilor."
YURII VEREMCHUCK, speaker la eveniment: "Cred că este unul dintre acele domenii în care începi să lucrezi de la distanță și poți primi bani nu doar din țara ta, dar și din Statele Unite, Marea Britanie. Cred că un punct de pornire a fost anul 2022, când a fost introdus ChatGPT și alte instrumente digitale."
Tinerii spun că domeniul noilor tehnologii devie tot mai atractiv și promițător.
La eveniment au participat peste 100 de persoane.








