Ucraina a decis reducerea până la 85 de metri cubi pe secundă a debitului deversat în Nistru în următoarele două săptămâni
Social 31 iulie 2026, 20:33 | 121

Se agravează situația la Nistru. Ucraina a decis reducerea până la 85 de metri cubi pe secundă a debitului deversat în râu în următoarele două săptămâni. Asta înseamnă cu 15 metri cubi pe secundă mai puțin decât nivelul actual. Anunțul a fost făcut de ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, după o ședință extraordinară a Comisiei Nistrene.

Autoritățile vor monitoriza permanent nivelul și debitul Nistrului, precum și funcționarea stațiilor de captare a apei. În cazul în care situația hidrologică se va agrava, Comisia Nistreană se va întruni de urgență, a precizat Gheorghe Hajder.

GHEORGHE HAJDER, ministrul Mediului: "Un lucru important pe care vreau să îl menționez este că nivelul apei scade foarte rapid, iar noi nu ne putem permite să rămânem fără rezerve. Din acest motiv s-au luat și aceste măsuri. În condițiile în care precipitații nu vor fi situația s-ar putea înrăutăți și mai mult, iar noi nu ne permitem să rămânem fără rezerve. Menționez că în aceste condiții Ucraina deja a impus restricții pentru utilizarea apei, irigație, sau alte activități, evident cu excepția apei potabile."

Prognozele hidrologice arată că avertizarea privind scurgerea redusă a apei în râurile din Republica Moldova rămâne în vigoare în perioada 1–7 august. În cazul Nistrului a fost emis cod galben între Naslavcea și Dubăsari, iar între Dubăsari și Tudora – cod portocaliu, după ce debitul a scăzut la aproape 30 la sută din media obișnuită. Prutul se află sub cod portocaliu, cu debite de doar 25–30 la sută din normal. Sub cod galben sunt și râurile mici Răut, Bâc și Lunga. Autoritățile îndeamnă populația și agenții economici să consume apa rațional, în condițiile în care în următoarele zile sunt prognozate caniculă și risc sporit de incendii de vegetație. Din 28 iulie, Republica Moldova se află în stare de alertă hidrologică pentru 30 de zile.

Opinia ta contează. Comentează!