Vladimir Zelenski a ținut un discurs în Parlamentul României în cadrul căruia a cerut mai mult ajutor pentru Ucraina
”Ucraina nu este ultima țintă a agresiunii rusești. De la Odesa e un pas până în Moldova”, a declarat președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, într-un discurs ținut în Parlamentul României, prin video-conferință. El a prezentat și imagini ale masacrului de la Bucea, acuzând Rusia de crime de război. Zelenski a spus că pe teritoriul Ucrainei se decide acum soarta Europei și a făcut apel la noi sancțiuni împotriva Rusiei, dar și la sprijin militar suplimentat pentru Ucraina.
Liderul de la Kiev s-a adresat deputaților și senatorilor români în plenul Camerelor reunite ale Parlamentului de la București. La eveniment a participat și premierul român Nicolae Ciucă. ”Împreună, trebuie să-i oprim pe cei care vor genocid în Europa”, a menționat Vladimir Zelenski.
VLADIMIR ZELENSKI, președintele Ucrainei: "Fiecare dintre voi înțelege că Ucraina nu este ultima țintă a agresiunii ruse. Trupele ocupanților încearcă cu încăpățânare să ocolească orașul nostru Nicolaev pentru a încerca să ocupe Odesa. Iar de la Odesa este un pas până în Moldova. Propagandiștii de stat ruși au spus în repetate rânduri că Moldova este și ea o țintă în fața expansiunii Rusiei. Prin urmare, apărarea propriului stat de către ucraineni este o condiție fundamentală pentru securitatea și independența Republicii Moldova."
Liderul de la Kiev a mai spus că acum pe teritoriul Ucrainei se decide soarta întregii Europe de Est și a regiunii Mării Negre, iar din acest motiv, apărarea libertății Ucrainei înseamnă garantarea securității Europei. Zelenski a accentuat că ”Uniunea Europeană trebuie să ajungă în sfârșit la o decizie de principiu și să închidă porturile pentru navele rusești, să oprească tranzitul de mărfuri și orice activitate economică cu Rusia, dar nu numai atât”...
VLADIMIR ZELENSKI, președintele Ucrainei: "Fiecare politician din lumea democratică trebuie să apere necesitatea de a oferi Ucrainei toate armele necesare, pentru că pe câmpul de luptă se decide cine va fi învingător în acest război - libertatea sau tirania. Toți cei de care depinde acest lucru trebuie să facă tot posibilul pentru a-i aduce rapid și inevitabil în fața justiției pe toți militarii ruși și liderii lor vinovați de comiterea crimelor împotriva civililor pe teritoriul temporar ocupat al Ucrainei."
Zelenski a mai spus că este recunoscător întregului popor român pentru atitudinea față de refugiații ucrainenii care și-au găsit siguranța pe pământul României. El a menționat că vrea să lanseze un dialog cu Bucureștiul asupra unui nou acord atotcuprinzător care să garanteze protecția absolută și dezvoltarea comunității ucrainene din România și a comunității române din Ucraina. La finalul discursului, Zelenski a fost aplaudat în picioare de parlamentarii români.
Discursul lui Vladimir Zelenski în Parlamentul României a fost marcat însă și de unele incidente. Fosta senatoare a grupului AUR, Diana Șoșoacă, a ieșit demonstrativ din sala de plen a Parlamentului în momentul în care liderul de la Kiev și-a încheiat discursul, iar liderul AUR, George Simion, s-a arătat indignat de gestul deputaților din celelalte partide care, în semn de solidaritate, și-au prins la piept panglici în culorile drapelului Ucrainei. Acesta a făcut transmisiuni live pe Facebook pe toată durata intervenției lui Zelenski și a declarat că are loc un ”spectacol televizat în stil Hollywood”. Apoi Simion s-a lansat în dueluri verbale cu mai mulți deputați, inclusiv cu Bogdan Rodeanu de la USR.








