Blocurile electorale pot depune documentele la CEC ca să se înregistreze pentru participare la alegerile parlamentare
Politic 20 iunie 2025, 20:14 | 582

De astăzi, blocurile electorale pot depune documentele la Comisia Electorală Centrală ca să se înregistreze pentru participare la alegerile parlamentare din 28 septembrie. Primii au venit cu actele la CEC reprezentații Blocului Alternativa, constituit de partidele MAN, PDCM, „Congresul Civic” și de fostul procuror general Alexandru Stoianoglo.

ION CEBAN, liderul partidului MAN: "Astăzi împreună cu colegii am depus actele pentru înregistrarea blocului electoral Alternativa. Pe 28 septembrie avem probabil cele mai importante alegeri din istoria acestei țări. Este vorba despre alegerile parlamentare."

MARK TKACIUK, liderul Congresului Civic: "Noi suntem cei care oferă alternativa – nu pentru a dezbina, ci pentru a uni toți cetățenii: eurosceptici, proeuropeni, susținători ai integrării, toți cei care cred în viitorul Moldovei. Nu este ușor din punct de vedere politic."

ALEXANDR STOIANOGLO, fost procuror general: "Este evident că toată lumea așteaptă schimbări. Din acest punct de vedere, Blocul Alternativa are o agendă proprie, care reiese din problemele cu care se confruntă oamenii noștri. Rezolvarea acestor probleme va fi o prioritate a blocului. "

ION CHICU, liderul Partidului Dezvoltării și Consolidării Moldovei: "Sperăm că CEC va oferi poporului această alternativă, în sensul de a înregistra blocul. Iar ce urmează să facem – vom explica și vom convinge oamenii că de problemele noastre trebuie să ne ocupăm noi, nu estul sau vestul. "

Blocurile electorale pot să se înregistreze la CEC între 20 iunie și 13 august, conform programului pentru organizarea alegerilor parlamentare, aprobat de autoritatea electorală. Candidații pentru funcția de deputat își vor putea depune actele în perioada 20 iulie – 19 august. Din 20 iulie începe și colectarea semnăturilor de susținere pentru candidații independenți. Perioada electorală va începe pe 14 iulie, iar campania electorală propriu-zisă va demara pe 29 august.

Opinia ta contează. Comentează!