Percheziții în halele de carne din Piața Centrală din Chișinău
Social 20 aprilie 2021, 19:29 | 1771

Ofițerii CNA au descins astăzi la Piața Centrală din Chișinău. Au fost reținuți trei veterinari și administratorii a două companii.

Perchezițiile au început la prima oră, ofițerii CNA mergând direct la hala de carne a pieței. În scurt timp au fost reținute cinci persoane suspectate de corupție în procesul de eliberare a certificatelor de calitate a mărfii. Centrul Național Anticorupție precizează că este vorba despre inițierea a 43 de cauze penale. Contactat pentru o reacție, directorul interimar al Pieței Centrale ne-a spus că halele de carne sunt entități private și administrația nu poartă răspundere în acest caz. De cealaltă parte, Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor anunță că este dispusă să colaboreze cu ancheta pentru a elucida toate circumstanțele în care s-au produs actele de corupere. CNA a publicat imagini video din biroul unuia dintre medicii veterinari, care lua bani pentru a admite în vânzare chiar și carne alterată.

Potrivit ofițerilor Centrului Național Anticorupție, angajați ai Laboratorului de expertiză sanitar-veterinară și siguranța alimentelor ar fi perceput de la agenții economici, care aduceau carnea pentru vânzare la Piața Centrală, taxe de protecție pentru a le elibera certificate de calitate fără a verifica marfa. Astfel, pe tarabe ajungeau inclusiv produse alterate.

Oamenii legii au monitorizat suspecții timp de trei luni. Din materialele operative reiese că, în acest interval, indivizii au perceput mită în valoare de peste 100 000 de lei – sumă calculată în baza înregistrărilor video obţinute de anchetatori. Suma reală, însă, ar putea fi de câteva ori mai mare.

TAXELE CARE ERAU PERCEPUTE: "În cazul în care marfa era proaspătă, de calitate înaltă, mita valora nu mai mult de 100 de lei pentru o unitate. Mărimea mitei se ridica însă, de câteva ori, în cazul în care pe tarabe ajungea carne de calitate proastă sau cu un termen mic de valabilitate. Astfel, un agent economic care furniza pe piaţă între 30-40 de carcase urma să achite câteva mii de lei taxă de protecție, la fiecare partidă."

De cealaltă parte, directorul interimar al Pieței Centrale susține că descinderile au avut loc în halele de carne, ele fiind private, iar sesizări privind actele de corupție admise, nu au fost înregistrate anterior.

ION PÎNTEA, director interimar ÎM ”Piața Centrală”: "În ceea ce privește actele de corupție în rândul angajaților Pieței Centrale, ori de câte ori parvin sesizări, noi, la nivel intern, le evaluăm și, după caz, ne adresăm la organele de drept, cu scopul de a le informa. În ceea ce privește activitatea angajaților Direcției municipale ANSA, întreprinderea municipală nu are competențe de a-i verifica sau a monitoriza activitatea lor."

La rândul său, Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor a anunțat într-un comunicat că este dispusă să colaboreze cu organele de drept pentru a stabil modul în care s-au produs încălcările.

ANSA DESPRE REȚINERILE DE LA PIAȚA CENTRALĂ: "Cu referire la cazul reținerii de către Centrul Național Anticorupție a unor angajați din cadrul Laboratorului de expertiză sanitar-veterinară al Direcţiei Municipale pentru Siguranţa Alimentelor, comunicăm că, Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor va acorda tot suportul necesar organelor de drept pe marginea dosarelor menționate în vederea elucidării cazurilor documentate astăzi de CNA şi procurorii anticorupţie. ANSA se disociază totalmente de acțiunile de corupție admise de unii funcționari și reiterează angajamentul de a continua activitatea în spiritul legalității, transparenței, corectitudinii și responsabilității."

Procurorii anunță că desfășoară urmărirea penală în cadrul a 43 de dosare pornite pe fapte de corupere pasivă şi activă. Legislaţia în vigoare prevede până la 10 ani de puşcărie pentru făptași, amendă penală şi privarea de dreptul de a ocupa funcţii publice.

Opinia ta contează. Comentează!