Secretarul de stat american, Antony Blinken, consideră că Suedia trebuie să fie membru al NATO
Externe 31 mai 2023, 19:03 | 324

Suedia trebuie să fie membru al NATO, consideră secretarul de stat american, Antony Blinken. ”A venit timpul”, a precizat Blinken, cu ocazia vizitei sale în Suedia. Și secretarul general al Alianţei Nord-Atlantice afirmă că lucrează la acest subiect. Diplomatul de top al Statelor Unite ale Americii și prim-ministrul suedez, Ulf Kristersson, au susținut împreună o conferință de presă. Oficialul de la Stockholm spune că țara sa a întreprins pași concreți în legislație și că așteaptă decizia Turciei, care amână procesul de ratificare.

ANTONY BLINKEN, secretarul de stat al SUA: "Din perspectiva Statelor Unite, timpul este acum pentru a finaliza accederea Suediei. Suedia a făcut pași semnificativi pentru a aborda îngrijorările legitime. Așteptăm cu nerăbdare pentru ca acest proces să se încheie în următoarele săptămâni. Nu avem nicio îndoială că poate fi așa și ar trebui să fie așa. Noi ne așteptăm să fie așa."

ULF KRISTERSSON, prim-ministrul Suediei: "Suntem în contact constant cu omologii turci pe acest subiect. Noi am făcut ceea ce am zis prietenilor turci că vom face în cadrul memorandumului nostru trilateral și recunoaștem faptul că ei au motive întemeiate de a fi avut îngrijorări asupra modului în care alte țări îi ajutau să se protejeze, dar în același timp am recunoscut mereu că fiecare membru al NATO trebuie să-și ia propriile decizii și doar Turcia poate lua o astfel de decizie și noi respectăm asta. Asta e. Acum așteptăm decizia lor."

Aflat într-o vizită în Norvegia, și secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, a apreciat drept absolut posibilă aderarea Suediei înainte de summitul NATO de la Vilnius, care va avea loc pe 11 și 12 iulie.

JENS STOLTENBERG, secretarul general al NATO: "Sunt în contact constant cu autoritățile turce pentru a asigura că Suedia va deveni membru al NATO cât mai curând posibil. Trebuie să înțelegem că toți aliații, inclusiv Turcia, au luat, de fapt, o decizie foarte importantă anul trecut la summitul NATO din Madrid - de a invita atât Finlanda, cât și Suedia de a deveni membre. Finlanda a devenit deja membru al NATO și sunt încrezător că și Suedia va deveni membru al NATO. Deci, lucrăm la asta și țintim să avem o decizie până la summitul de la Vilnius. Nu sunt garanții, dar este absolut posibil să ajungem la o soluție."

Finlanda a devenit al 31-lea membru al Alianţei Nord-Atlantice în urma unei ceremonii care s-a desfășurat la sediul NATO din Bruxelles pe 4 aprilie curent. Suedia mai are de așteptat, însă. Ungaria și Turcia amână ratificarea, din motive diferite, dar legate direct de probleme de politică internă. Suedia a depus împreună cu Finlanda cererea de accedere în NATO anul trecut, ca reacţie la invazia rusă din Ucraina.

Opinia ta contează. Comentează!