A doua victorie pentru gazda Mondialului
Sport 20 iunie 2018, 14:30 | 1606

Rusia a trecut de Egipt și e calificată în optimile de finală ale Cupei Mondiale.

Mohamed Salah a fost titular contra Rusiei, dar a avut extrem de puţine spaţii. A ieşit la rampă abia pe finalul primei reprize, când a reluat pe lângă poartă. Ruşii au controlat jocul în repriza secundă. Au deschis scorul, după un autogol al lui Ahmed Fathi. Cheryshev a dublat avantajul gazdei Mondialului şi a ajuns la trei reuşite, tot atâtea câte are şi Cristiano Ronaldo. Imediat, Dzyuba a punctat pentru 3-0, după o nouă eroare în apărarea Egiptului. Salah a redus din diferenţă dintr-un penalty acordat cu ajutorul VAR-ului. S-a terminat 3-1 pentru Rusia și doar o minune o poate împiedica pe țara gazdă să obțină calificarea în optimi.