Primul cod galben de caniculă din acest an s-a consumat astăzi, cu temperaturi de până la 35 de grade Celsius
Social 23 iunie 2026, 00:37 | 143

Primul cod galben de caniculă din acest an s-a consumat astăzi, cu temperaturi de până la 35 de grade Celsius. Deși a fost valabilă doar pentru partea de sud a țării, arșița se va manifesta frecvent în următoarele luni. De aceea, este important să știm din timp ce măsuri să întreprindem pentru a preveni efectele periculoase ale caniculei, inclusiv cazurile grave.

Unul dintre principalii factori de protecție pe timp de arșiță este hidratarea suficientă a organismului și evitarea expunerii la soare între orele 11:00 și 17:00.

ANASTASIA JOSAN, medic de familie: "Persoanele care sunt, ca am vorbit mai sus despre grupele de risc, persoanele cu boli cronice, cele cu diabet zaharat, cu hipertensiune, gravidele, copiii, vârstnicii, astea sunt grupele de risc. E bine să ventilăm bine încăperile, să ne protejăm, să avem numaidecât pe cap o pălărie."

Oamenii spun că aplică toate aceste metode de protecție simple, dar eficiente.

Pe timp de caniculă nu este recomandat consumul băuturilor alcoolice și celor dulci, carbogazate.

Opinia ta contează. Comentează!