Europa de Vest se confruntă cu un val de caniculă extremă, iar temperaturile urmează să crească și mai mult în zilele următoare
Social 23 iunie 2026, 20:50 | 130

O mare parte din Europa de Vest se confruntă cu un val de caniculă extremă, iar temperaturile urmează să crească și mai mult în zilele următoare. Autoritățile de pe întreg continentul au emis alerte de vreme periculoasă. În Franța, Spania și Italia temperaturile au trecut de 38 de grade și ajung în unele zone la 43 de grade Celsius. În Franța, 18 oameni au murit din cauza caniculei. Printre victime sunt doi copii, care au fost găsiți fără suflare într-o mașină parcată.

Temperaturile sufocante afectează puternic populația, cu numeroase cazuri de deshidratare, agravare a unor afecțiuni și risc crescut pentru vârstnici și copii.

ANDREA PEDOT, membru al echipei de reziliență și adaptare a Crucii Roșii Italiene: "Așadar, începem să vorbim despre epuizarea cauzată de căldură și observăm tot mai multe persoane care ajung la serviciile de urgență sau chiar își pierd viața. În prezent, putem modela cu un nivel acceptabil de precizie care va fi impactul valurilor de căldură asupra corpului uman."

Și în Spania au fost raportate temperaturi de peste 40 de grade Celsius, iar în 12 orașe din Italia autoritățile au emis alerta roșie de caniculă. Se întâmplă la o lună după un episod de temperaturi neobișnuit de ridicate care a afectat Europa de Vest. Oamenii de știință avertizează că valurile de căldură, tot mai frecvente, mai lungi și mai intense, sunt un semnal clar al încălzirii globale cauzate de activitatea umană.

Opinia ta contează. Comentează!