Juve e sigură de un nou titlu
Sport 4 martie 2019, 14:40 | 1094

Victorie mare pentru Juventus, care pare să fi tranșat soarta titlului din Serie A și în acest sezon, 2-1 pe terenul lui Napoli.

Cristiano Ronaldo a taxat-o pe Napoli în minutul 25, când a profitat de eroarea defensivei adverse. Malcuit a pasat greșit, iar Meret l-a faultat pe portughez. Portarul gazdelor a văzut roşu, iar înlocuitorul său, Ospina, a primit gol de la Pjanic din lovitura libera rezultată. Ramași în inferioritate, jucătorii lui Ancelotti puteau restabili imediat egalitatea - bara s-a opus la șutul lui Zielinski. Răspunsul bianconerilor a venit prin Emre Can, care a făcut doi la zero. În startul reprizei secunde a rămas în 10 și Juventus. Pjanic a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe, iar Napoli a profitat. Callejon a marcat şi le-a readus speranţele fanilor de pe San Paolo. Gazdele au ratat însă pe bandă rulantă, iar apogeul a fost atins în minutul 84, după ce Alex Sandro a comis penalty. Insigne a nimerit bara și Napoli - Juventus s-a terminat 1-2. Torinezii au acum 16 puncte avans în fața principalei urmăritoare.