Peste 17 tone de produse alimentare, haine dar și pături au fost donate de locuitorii județului Prahova
Locuitorii județului Prahova au donat astăzi un lot de peste 17 tone de produse alimentare, haine și pături pentru refugiații ucraineni aflați acum în Republica Moldova. ”În astfel de momente solidaritatea este importantă”, a declarat ambasadorul României la Chișinău, Daniel Ioniță.
ADRIAN DUPU, secretar de stat al Departamentului pentru Relația cu Republica Moldova, în Chișinău: "Am adus 17 tone de alimente, scutece, jucării, îmbrăcăminte, lapte praf și mâncare pentru copii, pături și inclusiv mâncare pentru animale."
CIPRIAN MORĂRESCU, primarul comunei Filipeștii de Pădure, județul Prahova: "În două zile am reușit să strângem datorită comunității și investitorilor din zonă cele 17 tone de care v-a vorbit domnul secretar de stat. Am vrut ca această donație să vină direct la refugiați."
DANIEL IONIȚĂ, ambasadorul României la Chișinău: "Acest ajutor este un prim ajutor care vine de la comunitățile locale din România către localitățile locale din Republica Moldova."
Unul dintre beneficiarii donațiilor este o asociație obștească, care îi ajută pe refugiații veniți în localitățile din nord. Voluntarii îi asigură zilnic pe ucraineni, la vămile de la Otaci, Ocnița și Criva, cu până la 1.500 de prânzuri.
ALINA STRATAN , reprezentant al Asociației Raionale de Educare a Adulților „Prutul de Sus”: "La așa un flux și la așa o cantitate de prânzuri pregătite noi avem nevoie mereu de aceste produse și pe această cale le mulțumim desigur pentru acest ajutor. "
VICTORIA BUTUC-GURANDA: "Dacă este să vorbim despre localitatea Dănceni, noi avem în jur la 30 de refugiați cazați la persoane fizice. Noi în primele zile ne-am mobilizat cu sursele proprii, dar sigur că suntem deja la limită, respectiv este o donație mult așteptată. Chiar ieri am avut un caz unde pentru un copil micuț practic produsele alimentare erau la limită."
MARCEL ABRAȘ, prorector pentru activitate socială USMF: "În cadrul Universității de Medicină și Farmacie Nicolae Testemițanu de un centru pentru refugiați unde sunt aproximativ o sută de persoane și toate aceste bunuri care sunt date din partea primăriei din România vor fi alocate acestor persoane."
În următoarele zile, aici vor ajunge alte camioane cu ajutoare umanitare din partea României pentru refugiații ucraineni.








