Jurnalul orei 19, 17 Mai
Prezentat de Sofia Obadă
Cele mai importante știri ale zilei:
Autoritățile municipale vor să declanșeze vaccinarea-maraton în Chișinău, pentru a crește numărul populației imunizate. Vaccinarea masivă în colectivități are efect - săptămâna trecută nici un dascăl nu s-a infectat cu Sars-Cov-2.
Vitalie Dragancea, fost consilier al ex-premierului Chicu, recidivează. Astăzi, acesta l-a numit zăpăcit pe primarul de Vulcănești și l-a amenințat că-i va boți ochelarii.
Fostul judecător ucrainean Nicolai Ceaus, care ar fi fost răpit din centrul capitalei, a apărut într-un video în care spune că este în siguranță și se simte bine. Soția și avocatul lui susțin însă că filmulețul este o înscenare și că Ceaus este prizonier.
Prima tranșă de 1200 tone de motorină din ajutorul umanitar de 6000 de tone, oferit de România agricultorilor moldoveni, urmare a secetei de anul trecut, a ajuns la Chișinău.








