Accident rutier pe bulevardul Dacia
Un motociclist și-a pierdut viața, după ce s-a ciocnit cu un automobil în județul Vaslui. Bărbatul era din Republica Moldova. Urmează detalii și alte știri pe scurt.
Un bărbat de 50 de ani din Chișinău a fost reținut de către forțele de ordine, fiind suspectat că a refuzat să înregistreze pe numele companiei din Chișinău a unui potențial investitor din Israel imobilele și alte bunuri în valoare de circa 13 milioane de lei, cumpărate de victimă prin intermediul bănuitului în perioada 2007-2011. Ofițerii Direcției investigații au efectuat, împreună cu procurorii din cadrul Procuraturii pentru Combaterea Criminalităţii Organizate şi Cauze Speciale, percheziții la domiciliul și în automobilul bănuitului. Au fost găsite contracte, care indică vinovăția acestuia în comiterea escrocheriei. Bănuitul ar fi acționat în cadrul unui grup infracțional specializat în escrocherii și falsificarea actelor oficiale.
Doi șoferi au fost reținuți de către ofițerii Serviciului Vamal, sub conducerea Procuraturii pentru Combaterea Criminalităţii Organizate şi Cauze Speciale, după ce au depistat peste un milion 500 de țigări într-un garaj din sectorul Râșcani al Chișinăului. Reținerea a avut loc după ce echipele mobile ale Serviciului Vamal au primit informația despre o posibilă cantitate deosebit de mare de țigări, care ar fi de contrabandă. Ofițerii au verificat două microbuze alăturate cu țigările care ar fi fost introduse în Republica Moldova ilegal. Șoferii au fost reținuți pentru 72 de ore, în vederea investigațiilor.
Un tânăr de 23 de ani a ajuns la spital după ce mașina în care se afla s-a tamponat într-un obstacol de pe bulevardul Dacia din Chișinău. Polițiștii au constatat că șoferul nu a ținut cont de situația rutieră în timpul deplasării și a intrat pe acostament. Tânărul nu se afla în stare de ebrietate în momentul producerii accidentului. Automobilul a fost deteriorat considerabil în urma impactului. Pe caz a fost inițiată o anchetă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor.
Un motociclist profesionist și-a pierdut viața după ce s-a ciocnit cu un automobil duminică, 25 august, în localitatea Popeni din județul Vaslui. Motocicleta condusă de un tânăr de 29 de ani din Republica Moldova s-a ciocnit frontal cu un autoturism. Băiatul era împreună cu alți doi motocicliști și făceau o excursie pe traseul Chișinău – Murgeni – Bârlad. La un moment dat, victima a pătruns pe contrasens într-o curbă, exact când pe acolo trecea un autoturism, de care s-a izbit în plin. Potrivit celor apropiați, tânărul urma să împlinească 30 de ani peste o lună.








