Volodimir Zelenski le-a cerut miercuri aliaţilor săi occidentali rachete cu rază lungă de acţiune şi avioane
Externe 26 ianuarie 2023, 15:32 | 463

Kievul va face acum eforturi pentru a primi și avioane de luptă, de a patra generație, cum ar fi F-16. Volodimir Zelenski le-a cerut aliaţilor săi occidentali rachete cu rază lungă de acţiune şi avioane, după unda verde de la Washington şi Berlin pentru trimiterea de tancuri grele Kievului, la capătul unor discuţii acerbe, informează AFP. Liderul ucrainean a spus că şi-a repetat cererea într-un dialog telefonic cu secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg.

VOLODIMIR ZELENSKI: "Am avut astăzi o discuție cu secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg. Trebuie să începem livrările de rachete cu rază lungă de acțiune, să ne intensificăm colaborarea în obținerea artileriei, să reușim să aranjăm livrările de avioane de luptă pentru Ucraina. E un vis. E un scop."

Zelenski le-a mulţumit preşedintelui american Joe Biden şi cancelarului german Olaf Scholz pentru că au dat undă verde trimiterii de tancuri de luptă Ucrainei, o premieră de la începutul invaziei ruse în Ucraina, în februarie 2022. Zelenski a subliniat că, din punctul său de vedere, "cheia" pentru a face faţă forţelor ruse pe câmpul de luptă este "acum viteza şi volumul" livrărilor de tancuri grele.

Statele Unite au anunţat miercuri că vor livra Ucrainei 31 de tancuri M1 Abrams, la scurt timp după ce Germania a făcut un anunţ similar privind tancurile sale Leopard. Joe Biden a anunţat că tancurile sunt necesare pentru a-i ajuta pe ucraineni să-şi "îmbunătăţească abilitatea de manevră pe teren deschis".

JOE BIDEN: "Putin așteaptă ca Europa și Statele Unite să slăbească reziliența. Se aștepta ca sprijinul nostru pentru Ucraina să scadă. Nu a avut dreptate. Și continuă să nu are dreptate de când a început totul. Suntem uniți! America e unită și toată lumea e unită!"

”Înarmarea Ucrainei este o dovadă a faptului că Occidentul se implică direct în conflict și acest lucru capătă proporții”, a reacționat Kremlinul prin vocea purtătoruluio de cuvânt al lui Putin, Dmitri Peskov.

Între timp, discuțiile despre o eventuală livrare către Ucraina a avioanelor de luptă sunt în plină desfășurare, în cancelariile din Vest, scrie ziarul Politico.

Potrivit surselor, la care face trimitere publicația, subiectul este promovat acum intens de către diplomații ucraineni, sprijiniți de către aliații din țările baltice, în mod deosebit. ”Problema avioanelor ar putea fi mult mai complexă în comparație cu cea a tancurilor, care s-a rezolvat într-un final”, scrie Politico.

Opinia ta contează. Comentează!