Incendiul de vegetație, care a izbucnit ieri pe bulevardul Traian din capitală, a fost stins spre seară
Incendiul de vegetație, care a izbucnit ieri pe bulevardul Traian din capitală, a fost stins spre seară. Flăcările s-au extins rapid pe o suprafață mare, încât a fost nevoie de intervenția a șase echipe de pompieri. Victime nu au fost raportate.
Apelul la Serviciul 112 a fost recepționat aproape de ora 13:00. Pompierii și salvatorii au reușit să localizeze focarul în jurul orei 16:05. Ulterior, echipele au continuat lucrările pentru lichidarea completă a incendiului.
LILIANA PUȘCAȘU, ofițer de presă al Inspectoratului General pentru Situații de Urgență: "Ajunși la destinație aceștia au stabilit că o suprafață de peste 25 de hectare este compromisă. Pentru lichidarea incendiului a fost nevoie de cinci ore pentru ca cele șase echipaje de pompieri și salvatori să poată lichida acest incendiu."
Cauza izbucnirii incendiului urmează să fie stabilită de specialiști.








