Ucraina se confruntă în aceste zile cu cele mai ample proteste de la începutul invaziei ruse
Externe 24 iulie 2025, 16:50 | 315

Ucraina se confruntă în aceste zile cu cele mai ample proteste de la începutul invaziei ruse. Mii de oameni au ieșit în stradă după ce președintele Volodimir Zelenski a promulgat o lege controversată, care, potrivit criticilor, subminează lupta anticorupție. Membri ai societății civile, partenerii occidentali și Uniunea Europeană au reacționat vehement, iar manifestanții au scandat „Rușine!” și „Începe o epocă a corupției”.

Kievul și alte orașe din Ucraina sunt scena unor proteste de amploare împotriva unei noi legi care subordonează Biroul Național Anticorupție al Ucrainei și Procuratura Anticorupție procurorului general, numit politic. Mii de oameni au ieșit miercuri, pentru a doua zi consecutiv, pe străzile capitalei. Proteste similare au avut loc în Dnipro, Odesa, Cernăuți, Harkov, Lvov, Nikolaev, Jitomir, Hmelnițk și Zaporojie.

Reacțiile internaționale nu au întârziat. Președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, l-a sunat pe Volodimir Zelenski pentru a-și exprima „îngrijorări serioase” și pentru a cere explicații cu privire la noua lege, iar comisarul european pentru extindere, Marta Kos, a calificat decizia drept „un pas periculos înapoi” pentru aspirațiile europene ale Ucrainei. ”Măsurile autorităților de la Kiev subminează încrederea partenerilor internaționali și pot pune în pericol atât procesul de integrare în Uniunea Europeană, cât și sprijinul militar acordat Ucrainei”, au declarat unii oficiali occidentali.

Liderul de la Kiev, Volodimir Zelenski, a declarat miercuri că instituțiile de aplicare a legii și cele anticorupție vor prezenta, în termen de două săptămâni, un plan comun de acțiune menit să consolideze sistemul de justiție.

VOLODIMIR ZELENSKI, președintele Ucraine: "Vedem ce așteaptă oamenii de la instituțiile statului pentru a asigura dreptatea și eficiența fiecărei instituții. Am discutat deciziile administrative și legislative necesare, care vor permite consolidarea activității fiecărei instituții, soluționarea contradicțiilor existente și eliminarea amenințărilor. Procesele penale nu trebuie să dureze ani întregi fără verdicte legale, iar cei care acționează împotriva Ucrainei nu trebuie să se simtă în siguranță."

Controversa a fost generată de adoptarea, pe 22 iulie, a unei legi de către Rada de la Kiev și care a fost semnată imediat de președintele Zelenski. Legea transferă controlul asupra a două instituții cheie în mâinile procurorului general, ceea ce a stârnit reacții dure atât în interiorul țării, cât și în rândul partenerilor occidentali. Cu o zi înainte, SBU efectuase percheziții la sediile celor două instituții anticorupție, invocând suspiciuni de corupție și presupuse legături cu Rusia.

Opinia ta contează. Comentează!