Fata de opt ani, din familia de moldoveni care a fost implicată în gravul accident din Grecia, rămâne în stare gravă, dar stabilă
Social 17 iulie 2026, 16:57 | 120

Fata de opt ani, din familia de moldoveni care a fost implicată în gravul accident produs în regiunea Halkidiki din Grecia, rămâne în stare foarte gravă, dar stabilă. Între timp, primarul municipiului Strășeni, Valentina Casian, a inițiat o campanie de colectare a fondurilor. Banii vor fi folosiți pentru a le ajuta pe rudele fetei să repatrieze corpurile neînsuflețite ale părinților săi și surorii de șase luni.

Potrivit presei elene, fetița este internată la terapie intensivă. Inițial, a suportat două intervenții chirurgicale dificile, pentru a-i fi reparat femurul fracturat, cât și leziunile de la torace. (Primarul municipiului Strășeni a inițiat colectarea fondurilor pentru rudele familiei. El i-a îndemnat pe oameni să contribuie, în măsura posibilităților, cu donații de bani, pentru acoperirea cheltuielilor legate de repatrierea corpurilor neînsuflețite ale celor doi soți și bebelușului de șase luni decedați în accident.) postarea

Amintim că tragedia s-a produs miercuri, 15 iulie. Mașina cu numere de înmatriculare din țara noastră s-a ciocnit cu o autocisternă.

Șoferul, în vârstă de 35 de ani, soția lui, de 28 de ani, și bebelușul de șase luni au murit, iar fata de opt ani a fost spitalizată. Șoferul autocisternei a scăpat nevătămat.

Opinia ta contează. Comentează!