Jurnalul orei 15, 29 Aprilie
Jurnalul orei 15:00 29 aprilie 2025, 21:26 | 585

Prezentat de Călin Jucovschi

A început marea curățenie în cimitire, unde două zile la rând oamenii i-au pomenit pe răposați, de Paștele Blajinilor. Muncitorii de la salubritate au venit astăzi, la primele ore, și la cimitirul Sf. Lazăr din Chișinău, să ridice mormanele de gunoi. „Renunțarea la obiectele din plastic se produce greu”, consideră chișinăuenii.

64 de secții de votare vor fi deschise pe teritoriul Republicii Moldova pentru alegerile președintelui României. În localitățile din centrul țării vor fi amenajate 38 de secții, în cele din nord – 18, iar în sud – opt. La Chișinău vor fi deschise 20 de secții de votare. Cetățenii români din Republica Moldova sunt așteptați la urnele de vot în zilele de 2, 3 și 4 mai.

Scurgerea în presă a imaginilor video din locuința deputatului Vasile Bolea, în contextul unui presupus caz de violență domestică, riscă să descurajeze victimele să apeleze la serviciile de protecție. Declarația a fost făcută astăzi de ministrul Muncii și Protecției Sociale, Alexei Buzu. Între timp, Ministerul Afacerilor Interne a anunțat că a fost inițiată o anchetă de serviciu. Deputatul Bolea nu a venit deocamdată cu o reacție.

Opinia ta contează. Comentează!
Din aceeaşi categorie