S-a terminat era Real
Sport 6 martie 2019, 16:10 | 1191

Campioana ultimelor trei ediții a fost eliminată rușinos din Liga Campionilor. Alături de Ajax, în sferturi s-a calificat și Tottenham.

Real Madrid a suferit o înfrângere drastică in fata lui Ajax Amsterdam, scor 1-4. În tur, Real câștigase cu scorul de 2-1. După o bară a lui Varane, Ajax s-a instalat la conducerea jocului, iar Ziyech, în minutul 7, și Neres, în minutul 18, au stabilit scorul pauzei. Jocul modest al Realului a continuat în partea a doua și tot Ajax a marcat. Dusan Tadic a înscris superb, în minutul 62. Marco Asensio a readus speranțele pentru Real, însă Schone a stabilit scorul final, din lovitură liberă. În celălalt meci, Borussia nu a reuşit miracolul, să întoarcă un 0-3 din tur, iar Tottenham s-a calificat în sferturile de finală, după ce s-a impus şi la Dormund. Kane marcat unicul gol.