Jurnalul orei 15, 19 Martie
Prezentat de Vasile Luchianu
Două persoane au fost reținute într-un dosar de spălare de bani în sumă de peste 173 de milioane de lei. Structurile de drept au desfășurat miercuri 55 de percheziții în toată țara. Urmează detalii și alte știri pe scurt.
Prețul benzinei trece peste 28 de lei, iar cel al motorinei se apropie de 29 de lei. Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică a stabilit pentru mâine creșteri de 47 de bani și, respectiv, 61 de bani per litru pentru cele două tipuri de carburanți. Șoferii spun că scumpirile zilnice la pompă îi afectează pe toți, iar mulți dintre ei încearcă să economisească, folosind mai puțin mașina.
Locuitorii raioanelor din nordul republicii încep să primească apă centralizat, prin conducta Soroca-Bălți. Despre asta au anunțat astăzi premierul Alexandru Munteanu și primarul municipiului Bălți, Alexandr Petrkov. Decizia a fost aprobată în urma constatării specialiștilor că apa din Nistru corespunde parametrilor biochimici. Procesul de furnizare va avea loc pe etape, au precizat oficialii. Oamenii sunt îndemnați să folosească apa doar în scopuri menajere, în primele 48 de ore.








