Deși nu suntem o țară bogată, risipa alimentară atinge cote alarmante în Republica Moldova
Deși nu suntem o țară bogată, risipa alimentară atinge cote alarmante în Republica Moldova. Potrivit economistului Veaceslav Ioniță, zilnic, moldovenii aruncă aproximativ 1,1 milioane de porții de mâncare, suficient pentru a asigura cu hrană toată populația nevoiașă, cel puțin o dată. Și mai gravă este situația în perioada sărbătorilor, când sunt aruncate cel puțin 1,5 milioane de porții zilnice, estimează expertul.
VEACESLAV IONIȚĂ, analist economic: "De sărbători, cu mare părere de rău, această cifră crește cu cel puțin 1,5 milioane de porții zilnice, o masă completă pe care o poate lua un matur este aruncată la gunoi în condiția în care jumătate de populație a țării nu își poate permite să aibă o masă sănătoasă."
Dacă vorbim despre bani, alimentele irosite de sărbători valorează sute de milioane de lei, explică Veaceslav Ioniță.
VEACESLAV IONIȚĂ, analist economic: "De sărbători, o masă costă aproximativ 7.700 de lei. Noi în principiu punem pe masă cel puțin cu 150% mai mult decât consumăm. Șocul pe care îl obținem de sărbători este unul incredibil de mare. Noi considerăm că vor fi aruncate la gunoi produse alimentare în sumă de cel puțin 400 de milioane de lei. Mâncarea pe care am fi aruncat-o la gunoi ar fi ajuns pe o lună de zile să hrănim toți oamenii care duc o stare foarte proastă."
Oamenii pe care i-am întâlnit în stradă spun că sunt conștienți de gravitatea risipei alimentare și că încearcă să nu o admită surplus și exces, mai ales că totul e scump.
În total, aproximativ 40 la sută din alimentele pe care le cumpără o familie medie din Republica Moldova ajung la gunoi, consideră Veaceslav Ioniță.








