Șeful Guvernului de la Londra, Keir Starmer, a declarat azi că demisionează din funcția de prim-ministru al Marii Britanii
Șeful Guvernului de la Londra, Keir Starmer, a declarat azi că demisionează din funcția de prim-ministru al Marii Britanii și lider al Partidului Laburist. A făcut acest anunț, cu lacrimi în ochi, în fața sediului executivului de pe Downing Street. Starmer a confirmat că renunță la funcție în urma presiunilor imense la care a fost supus în ultimele zile.
KEIR STARMER, premierul demisionar al Marii Britanii: "În această dimineață am discutat cu Majestatea Sa Regele pentru a-l informa despre decizia mea. Vreau să le mulțumesc tuturor prietenilor și colegilor care mi-au fost alături în ultimii șase ani pentru dedicarea, serviciul și sprijinul lor extraordinar. Vreau să mulțumesc echipei excepționale de pe Downing Street și funcționarilor publici care își dedică viața serviciului public."
Înainte de a-și anunța demisia, Starmer a declarat că a preluat șefia Partidului Laburist, în timp ce formațiunea se afla în plină criză și a reușit s-o reconstruiască. El a afirmat că a eliminat antisemitismul din partid și a restabilit încrederea în economie, apărare și securitate națională.
KEIR STARMER, premierul demisionar al Marii Britanii: "Am restabilit reputația Marii Britanii în lume, iar țara noastră apără din nou decența, respectul și statul de drept. Am încheiat acorduri comerciale, am sprijinit Ucraina, ne-am apărat valorile și ne-am reconstruit relațiile cu aliații noștri europeni. Este schimbarea promisă de un guvern laburist."
Keir Starmer și-a anunțat demisia la mai puțin de doi ani după victoria electorală a laburiștilor. El a promis că își va susține succesorul. Presiunea asupra sa a crescut în ultimele luni și s-a amplificat după revenirea în Parlament a lui Andy Burnham, considerat un posibil candidat la șefia Partidului Laburist și la funcția de prim-ministru.








