BCS a plecat de la ședința Parlamentului
Deputații Blocului Comuniștilor și Socialiștilor au părăsit ședința de astăzi a Parlamentului, în semn de protest față de includerea pe ordinea de zi a unui subiect sensibil. Este vorba de ratificarea Convenției Consiliului Europei privind prevenirea și combaterea violenței femeilor și a violenței domestice. Proiectul a fost votat de către 54 de deputați ai puterii.
Prin ratificarea Convenției, autoritățile Republicii Moldova se angajează ca violenţa împotriva femeilor să fie pedepsită în mod corespunzător, să fie alocate resurse pentru asigurarea funcţionalităţii centrelor de criză pentru victimele violenței, linii telefonice de urgenţă, care să fie disponibile 24 din 24 de ore, adăposturi pentru victimele violenţei, servicii de consiliere psihologică şi juridică, dar și alte măsuri.
GRIGORE NOVAC, deputat al BCS: "Este o Convenție națională problematică, întrucât reglementează o definiție nouă și controversată a genului în dreptul internațional. Prezintă bărbații drept agresori, ceea ce constituie un stereotip discriminatoriu. Propunerea este să nu uzați de dreptul de a introduce pe ordinea de zi, în caz contrar fracțiunea Blocului Comuniștilor și Socialiștilor va părăsi sala și nu dorește să participe la acest exercițiu rușinos pentru Republica Moldova."
IGOR GROSU, președintele Parlamentului: "Stimate coleg, rușine e ca doamnele să fie bătute și agresate în sec XXI, să fie agresate și să ne facem marii bărbați ai neamului, și hai să nu speculăm pe ceea ce nu există. Vă rog, calm. Supun votului inițiativa, uzez de dreptul de a introduce pe ordinea de zi proiectul 262 din 01.10. 2021."
După ce deputații comuniști și socialiștii au părăsit sala de ședințe, proiectul de lege cu privire la ratificarea Convenției Consiliului Europei privind prevenirea și combaterea violenței împotriva femeilor și a violenței domestice a fost susținut cu 54 de voturi. Documentul adoptat pe 11 mai 2011 a fost ratificat până în prezent de 34 de state-membre ale Consiliului Europei, fiind semnat de alte 12 state, inclusiv Republica Moldova. De asemenea, Convenţia a fost semnată de Uniunea Europeană.








