Jurnalul orei 15, 26 Decembrie
Prezentat de Călin Jucovschi
Clinchete de clopoței și colinde au răsunat în seara de Crăciun în casele multor gospodari. S-au pus și dorințe ca anul care vine să aducă pace în toată lumea și să-i unească pe cei, care sunt la kilometri depărtare. Așa a fost și în familia orchestrei Moldovlaska, pe care a vizitat-o echipa Jurnal TV.
Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a declarat azi că se va întâlni în curând cu preşedintele Statelor Unite, Donald Trump, în cadrul eforturilor de a pune capăt războiului cu Rusia. Kyiv Post relatează, citând surse, că Zelenski s-ar putea deplasa în America duminică, 28 decembrie. Între timp, Rusia a atacat în ziua de Crăciun piața din Herson și o clădire de apartamente din Cernigov, ucigând două persoane și rănind alte zece.
Fostul președinte al Adunării Populare de la Comrat, Dmitri Constantinov, asociat în trecut cu persoane din anturajul lui Ilan Șor, a fost condamnat astăzi la 12 ani de închisoare pentru abuz de putere și delapidare a averii străine în proporții deosebit de mari. Lui Constantinov i s-a interzis ocuparea anumitor funcții pe o perioadă de cinci ani și a fost obligat să achite un prejudiciu de 46 de milioane de lei. Acesta nu a fost prezent la ședința de judecată și a fost dat în căutare.








