Președintele Franței, Emmanuel Macron, a cântat celebra piesă „La Bohème”, fiind acompaniat la tobe de premierul armean Pașinian
Moment artistic inedit în timpul dineului oficial al summitului Comunității Politice Europene de la Erevan. Președintele Franței, Emmanuel Macron, a cântat celebra piesă „La Bohème”, fiind acompaniat la tobe de premierul armean, Nikol Pașinian.
Alegerea melodiei nu a fost întâmplătoare. „La Bohème”, lansată în 1965 de Charles Aznavour, evocă viața artiștilor săraci din cartierul parizian Montmartre. Cântecul are o semnificație aparte pentru Armenia, având în vedere originile armene ale cântărețului. Emmanuel Macron a fost într-un adevărat desant diplomatic înaintea unor alegeri cruciale pentru Armenia, care încearcă să iasă din sfera de influență a Rusiei. În timpul unei plimbări pe străzile din Erevan, sute de oameni au ieșit pentru a-l saluta pe liderul de la Paris. Spre surprinderea sa, armenii au început să cânte chiar pe stradă imnul Franței.








