Poleiul a pus din nou stăpânire pe întreaga țară
Social 5 februarie 2026, 15:57 | 77

Poleiul a pus din nou stăpânire pe întreaga țară. La o săptămână de la problemele provocate de polei, lecțiile par a nu fi învățate, iar Moldova prezintă imagini de deja vu, cu drumuri impracticabile, accidente dramatice și oameni care au alunecat și au rămas cu membrele fracturate. Din păcate, unele cazuri s-au soldat cu pierderi de vieți omenești.

Un om a murit în satul Gornoe, raionul Orhei, într-un grav accident de circulație, provocat de polei. Potrivit informațiilor preliminare, oferite de poliție, un bărbat de 43 de ani, ar fi efectuat o manevră de depășire fără a adapta viteza la condițiile meteo și fi pierdut controlul asupra automobilului, care a derapat și s-a tamponat cu un camion. În urma impactului, șoferul a decedat pe loc.

Într-un alt accident rutier, care s-a produs dimineață din cauza poleiului în apropiere de Ulmu, raionul Ialoveni, a fost implicat un microbuz și o autospecială a Inspectoratului General pentru Situații de Urgență. În urma impactului, 11 oameni au avut nevoie de îngrijiri medicale. Cinci au fost preluați de ambulanțe, iar șase au fost transportați cu o autospecială SMURD pentru „victime multiple”. În total, la intervenție au participat patru echipe de medici și 13 autospeciale cu 39 de salvatori și pompieri. Pasagerii din microbuz, care au scăpat nevătămați, au fost transportați în siguranță, iar misiunea de salvare a fost finalizată la ora 11:20.

Tot la Ulmu, poleiul a zădărnicit intervenția pompierilor la stingerea unui incendiu. Casa a fost mistuită, deoarece patru echipaje de pompieri nu au mai putut ajunge la destinație. Misiunea de început fără implicarea autospecialelor, pompierii fiind nevoiți să ajungă la solicitare pe jos. În urma incendiului nu au fost raportate victime, însă din locuință a rămas doar un morman de cenușă.

Circulația dificilă pe mai multe trasee a necesitat intervenția polițiștilor de patrulare, care i-au ajutat pe șoferi să depășească porțiunile de drum acoperite de gheață.

Administrația Națională a Drumurilor anunță că, la această oră, circulația pe drumurile naționale se desfășoară în condiții de iarnă, cu polei. Traficul este îngreunat pe mai multe sectoare din nordul, centrul și sudul țării. Transportul de mare tonaj a fost restricționat temporar pe unele drumuri, inclusiv pe traseul M5, în localitatea Greblești, raionul Strășeni, iar pe traseul M3, raionul Ialoveni, traficul este parțial restricționat. În ultimele 24 de ore, echipele operative au intervenit în 19 raioane și municipiul Chișinău.

Opinia ta contează. Comentează!