Un anestezist de la Spitalul raional Comrat a fost trimis în judecată pentru malpraxis
Justiţie 23 iunie 2026, 17:10 | 134

Un medic anestezist de la Spitalul Raional Comrat a fost trimis în judecată pentru malpraxis. Acesta este învinuit că a încălcat regulile de acordare a asistenței medicale unui pacient de 47 de ani, victima unui accident rutier. Acțiunile medicului ar fi dus la decesul pacientului.

Potrivit Procuraturii de la Comrat, cazul s-a produs pe 19 ianuarie 2025, când un bărbat de 47 de ani a fost transportat la Unitatea de Primiri Urgențe a spitalului din oraș, în urma unui accident rutier. Deși pacientul avea leziuni grave, inclusiv fracturi, hemoragii interne și alte traumatisme care îi puneau viața în pericol, medicul anestezist ar fi apreciat insuficient gravitatea stării acestuia.

COMUNICATUL PROCURATURII GENERALE: "Medicul a atribuit parțial simptomele intoxicației alcoolice. Conform acuzației, acesta nu a dispus transferarea pacientului în secția terapie intensivă, nu a asigurat monitorizarea continuă și nu a inițiat la timp măsurile de diagnostic și tratament necesare."

Expertizele medico-legale au concluzionat că pacientul suferea de traumatisme severe care necesitau supraveghere intensivă și că starea de ebrietate nu justifica diminuarea atenției medicale acordate. Potrivit concluziilor experților, decesul pacientului, survenit în dimineața zilei de 20 ianuarie 2025, ar fi putut fi prevenit dacă erau aplicate la timp măsurile medicale obligatorii.

Opinia ta contează. Comentează!