Peste 300 de mii de cetățeni ai Federației Ruse au părăsit țara după invazia rusă în Ucraina
Externe 7 iunie 2022, 20:54 | 1092

Peste 300 de mii de cetățeni ai Federației Ruse au părăsit țara, după 24 februarie încoace. Mai mulți experți subliniază că acest val este deja numit anti-război. ”În Federația Rusă nu are rost să îți aperi punctul de vedere, întrucât legile nu funcționează”, afirmă criticii lui Putin.

Istoricul Tamara Edelman a părăsit Rusia în februarie, stabilindu-se în Portugalia. Ea a explicat în ce condiții s-ar întoarce în țara natală.

TAMARA EDELMAN, istoric rus: "Când va fi schimbat regimul și se va încheia războiul. Sau invers - când se va încheia războiul și se va schimba puterea."

Mulți dintre cei plecați au fost persecutați pentru poziția anti-război. Printre ei se numără și jurnalistul Igor Iacovenco, care la fel ca și alți colegi de ai săi a fost acuzat de extremism. El spune că în Federația Rusă nu are rost să îți aperi punctul de vedere, întrucât legile nu funcționează.

IGOR IACOVENCO, jurnalist rus: "Au venit pe adresa greșită, de aceea am reușit să plec din țară. Aș fi stat în închisoare, dar nu înțeleg pentru ce. Din Rusia au plecat foarte mulți. Așa-numitul avion filosofo-jurnalistic este intensiv și cred că spiritul protestatar crește, fiind pur și simplu din diferite colțuri ale lumii."

ELENA LUCHIANOVA, jurist rus: "Dacă suntem cetățeni ruși normali, trebuie să înțelegem unde se îndreaptă țara noastră și e nevoie să ne debarasăm cât mai repede de acest regim."

Potrivit experților, printre cei care au plecat sunt mulți jurnaliști și oameni de artă.

Opinia ta contează. Comentează!