Mai multe restricții pentru fumători au intrat în vigoare de astăzi
Social 24 iunie 2026, 17:20 | 148

Mai multe restricții pentru fumători au intrat în vigoare de astăzi. Nu se mai poate fuma pe terenurile de sport, pe plaje, în stațiile de transport sau în pasajele subterane. Interdicțiile vizează atât țigările clasice, cât și cele electronice, iar cei care ignoră noile reguli riscă amenzi de până la 2.250 de lei.

VIORICA COSTAȘCU, reporter Jurnal TV: "Ne aflăm în scara unui bloc de locuințe, un loc prin care trec zilnic zeci de oameni. Noile prevederi legale interzic expres fumatul aici, dar și în coridoare, cabinele ascensoarelor și în toate celelalte spații de uz comun ale blocului. Restricțiile se aplică inclusiv la balcoanele apartamentelor, pentru a limita expunerea locatarilor la fumul de tutun."

Fumatul este interzis la mai puțin de 10 metri de intrări, ferestre deschise și sisteme de ventilare.

VIORICA COSTAȘCU, reporter Jurnal TV: "Fumatul este interzis și în stațiile pentru transportul public. Noile reguli interzic aprinderea țigărilor atât în stațiile de așteptare, cât și pe terenurile aferente îmbarcării și debarcării pasagerilor. Aceleași restricții sunt valabile și în pasajele pietonale subterane, spații tranzitate zilnic de sute de oameni."

VIORICA COSTAȘCU, reporter Jurnal TV: "Dacă ați venit în parc, în preajma unui lac sau la plajă, trebuie să știți că și aici fumatul este strict interzis. Țigările trebuie să rămână în buzunare pe plaje, pe terenurile de sport, în parcurile acvatice, pe teritoriile aferente piscinelor și în grădinile zoologice. Autoritățile spun că măsura vine să contribuie la crearea unor spații de agrement mai sigure și mai sănătoase pentru toți vizitatorii."

Oamenii pe care i-am întâlnit în stradă ne-au spus că sprijină aceste restricții.

Fumătorii consideră însă că e cazul ca restricțiile să fie precedate de amenajarea spațiilor speciale pentru fumat.

Amenzile pentru cei care nu se conformează variază între 1.750 și 2.250 de lei sau muncă neremunerată în folosul comunității. În cazul instituțiilor și companiilor care permit fumatul în spații interzise, sancțiunile pot ajunge până la 15 mii de lei.

Opinia ta contează. Comentează!